Amit a síkosító gél választásról tudnod kell (de nem mertél megkérdezni)
A síkosító igazán csodálatos dolog, hiszen férfiak és nők egyaránt élvezhetik az összes előnyét. Azonban rendkívül sokféle kenőanyag létezik és a lehetőségek feltérképezése sokáig tarthat, allergiás reakciók esetén pedig kellemetlen tapasztalatokkal járhat.
A három fő kategória, azaz a vízbázisú síkosító, a szilikonalapú síkosító és az olajalapú síkosító közötti döntés nem könnyű. Akkor azonban, ha megtalálod a megfelelőt, sokkal élvezetesebbé teheted a szexet és a maszturbációt is.
A síkosító gél célja a behatoláskor létrejövő súrlódás megkönnyítése, az ellenállás csökkentése és fájdalommentessé tétele. Síkosítóra még a szexuális izgalom során egyébként természetes nedvet termelő hüvelyben is szükség lehet, azonban az, hogy mennyi ideig tart a hatása és az egyes személyek hogyan reagálnak rá, változó. A hüvelyek és péniszek mindegyike különböző, néhányuk bizony érzékeny a különböző összetevőkre.
Erre kell figyelned síkosító választás során
Síkosító gél választása előtt érdemes megfontolni, hogyan fogod azt később használni. Például olyan síkosítót szeretnél, amely kompatibilis a szilikonból készült szexjátékokkal? Fogsz óvszert használni a védekezéshez? Ha igen, milyen anyagút? Hüvelyi vagy anális behatolás során fogod igénybe venni a síkosítót?
A hüvelyt illetően elmondhatjuk, hogy az szexuális ingerek és izgalom hatására már eleve olyan nemi váladékot termel, amely természetes kenőanyagként működik. Azt azonban számos dolog befolyásolja, hogy a szervezet mennyit termel ebből a kincset érő nedvességből, beleértve az ösztrogénszintet, a gyógyszereket vagy bizonyos egészségügyi problémákat, például a cukorbetegséget.
De, ha ilyen hátráltató tényezők nem is állnak fenn, még akkor is teljesen normális, hogy a síkosító gél használata mellett döntesz. Akkor azonban, ha a hüvelyszárazság vagy a menopauza is felkerül az étlapra, az élvezetes szex és önkielégítés érdekében mindenképpen ajánlott a síkosító gél használata.
Ellenkező esetben – vagyis a súrlódást megkönnyítő síkosítás nélkül – nemcsak a fájdalom válhat a mindennapok részéve, de akár a hüvely, az ánusz és a pénisz felszíne, illetve szövete is sérülhet. Ez utóbbi főleg az anális szex során jelenthet problémát, hiszen a végbél semmilyen nedvet nem termel, így mindkét fél számára kellemetlenné válhat az aktus síkosító gél használata nélkül.
A vízbázisú síkosító gél
Ezek a síkosítók vízzel készülnek, vékony, de csúszós bevonatot képeznek a nemi szerveken. Ráadásul az aktus vagy önkielégítés után igazán könnyen le lehet öblíteni. Ez mondjuk azt is jelenti, hogy hajlamos gyorsan száradni, emiatt előfordulhat, hogy többet vagy többször kell felvinni. Mindent egybevetve a vízbázisú síkosító igazán jó választás, mert az olajalapú síkosítókkal ellentétben nem károsítják például a latexből készült óvszerek anyagát és a szilikonból készült szexjátékszerekkel is kompatibilisek, nem tesznek kárt bennük.
Azt azonban fontos tudni, hogy egyes vízalapú síkosítók glicerint tartalmaznak, ami megváltoztathatja a hüvely pH-értékét és az élesztőgombák túlszaporodásához vezethet. Az élesztő szereti a sötét, meleg környezetet és a vagina így tökéletes otthona lesz a gombás fertőzéseknek. Amennyiben hajlamos vagy a gombás fertőzésekre, akkor érdemes kerülni a glicerines vízbázisú síkosítót, illetve kiemelt figyelmet fordítani az aktus utáni tisztálkodásra, a síkosító eltávolítására.
Vannak olyan vízbázisú síkosítók is, amelyek ízeket, illatanyagokat vagy melegítő hatású összetevőket is tartalmaznak, amelyek arra hivatottak, hogy kellemessé egyék az élményt. Ezekre érdemes odafigyelni, mert a cukor vagy az illatanyag, a melegítő hatású összetevő irritációt is okozhat. Amennyiben kipróbáltad és nem tapasztaltál ilyen mellékhatásokat, nyugodtan használhatod őket.
Szilikonalapú síkosító gélek
Ezek sokkal sűrűbb állagúak, csúszósabbak és tovább tartanak, mint egy vízbázisú síkosító. Mivel a szilikonalapú síkosító gélek nem száradnak ki olyan gyorsan, mint a vízbázisúak, jó választás az anális szexhez is. Emellett amiatt sem kell aggódnod, hogy a szilikonalapú síkosítók gyengítik a latex, nitril és poliuretán anyagú óvszereket.
Az egyetlen alkalom, amikor kötelező kerülnöd a szilikonalapú síkosító gél használatát, ha éppen szilikonból készült szexjátékokat használsz az önkielégítés, az előjáték vagy az aktus során. Ehelyett válassz inkább vízbázisú vagy olajalapú síkosítót: bár utóbbit csak akkor, ha nem latex óvszerrel tervezed a védekezést, illetve más latex szexjátékot sem használsz menet közben.
Olajalapú síkosító gélek
Az olajalapú síkosító használatának legnagyobb hátránya, hogy lebontja és így semlegesíti a latex óvszert. Igaz, nitril és poliuretán óvszerrel használható. Ha fogamzásgátlásként vagy a nemi úton terjedő fertőzések megelőzéséhez latex óvszert szeretnél használni, esetleg gyakran használsz latexből készült szexjátékot, akkor érdemes vízbázisú vagy szilikon alapú síkosítóra váltani.
Mindazonáltal kellemes tapintása és illata – például kókuszolaj, mandulaolaj, szőlőmagolaj vagy olívaolaj esetén – tartogathat örömteli meglepetéseket. Amit azonban érdemes kerülni, az a babaolaj, mert az szintén káros hatással van a latexre.